Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych

Dr med. Marzena Frołow
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych

Najczęstszą przyczyną zakrzepicy w tym miejscu jest ucisk na żyłę wywierany przez struktury kostne.

Zespół Pageta i Schroettera

Zespołem Pageta i Schroettera określa się zakrzepicę żyły podobojczykowej (ryc.), która objawia się bólem, obrzękiem i sinawym zabarwieniem skóry, zwykle całej kończyny górnej.

Najczęstszą przyczyną zakrzepicy w tym miejscu jest ucisk na żyłę wywierany przez struktury kostne: obojczyk i pierwsze żebro, nadmiernie rozwinięte mięśnie (tzw. pochyłe) lub mięsień piersiowy.

Żyła podobojczykowa już w warunkach prawidłowych przechodzi przez dość ciasną przestrzeń pomiędzy tymi strukturami, a u niektórych osób mogą występować wrodzone nieprawidłowości rozwoju kości oraz mięśni ramion i szyi, np. zbyt długie żebro, dodatkowe lub nieprawidłowo przebiegające więzadła lub żebra dodatkowe – tzw. żebra szyjne. W takich sytuacjach przestrzeń, w której przebiegają naczynia jest wyjątkowo ciasna i może wówczas dochodzić do powtarzalnego ucisku na żyłę; powtarzalne urazy naczynia i zwolnienie przepływu mogą prowadzić do zakrzepicy.

W takich przypadkach wystąpienie zakrzepicy uważa się za żylny objaw tzw. zespołu górnego otworu klatki piersiowej.

Objawy

  • ból, obrzęk i zasinienie ręki nierzadko związane z urazem, przeciążeniem, dużym wysiłkiem fizycznym lub utrzymywaniem kończyny przez długi czas w przymusowym ułożeniu.

Rozpoznanie

Nasilone objawy kliniczne, zwłaszcza ból i obrzęk, sprawiają, że chorzy zwykle szybko szukają porady lekarza.

Rozpoznanie najczęściej ustala się na podstawie badania USG, w którym stwierdza się obecność skrzeplin w żyle i brak przepływu krwi. Widoczne są też poszerzone okoliczne żyły, które wytwarzają tzw. krążenie oboczne. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się również w trakcie leczenia w celu oceny jego skuteczności.

Rzadziej, zwykle w przypadku wątpliwości w badaniu USG, wykonuje się badanie wenograficzne. Wenografia jest dokładniejszym badaniem, pozwala zwłaszcza na dokładniejszą ocenę żyły w klatce piersiowej. Jest jednak badaniem inwazyjnym, z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie i koniecznością dożylnego podania środka kontrastowego, który może powodować działania niepożądane.

Data utworzenia: 31.08.2010
Zakrzepica żył głębokich kończyn górnychOceń:
(3.50/5 z 4 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • jura
      2018-06-12 22:31
      od kilku dni pojawiło mi się zaczerwienienie na nadgarstku , nie boli i nie swędzi ale wygląda nieciekawie i jakby się powiększało , nie wiem co to może być .odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania