Jak długo należy nosić pończochę uciskową?

Jak długo należy nosić pończochę uciskową?Oceń:
(2.00/5 z 1 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak długo należy nosić pończochę uciskową? Jestem po drugim epizodzie zakrzepicy w prawym podudziu, w trakcie leczenia Warfarinem. Zakrzepicę zdiagnozowano 12 marca 2012, tydzień leżałam w szpitalu.

Odpowiedziała

dr med. Marzena Frołow
Specjalista chorób wewnętrzny
ch Specjalista angiolog

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza, że nie podaje Pani bliższych szczegółów klinicznych przyczyny zakrzepicy, jej dokładnej lokalizacji, obrazu USG itd.

Noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych zaleca się osobom chorym na zakrzepicę co najmniej z dwóch powodów, po pierwsze zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęk spowodowany zastojem krwi w kończynie w ostrym okresie zakrzepicy, po drugie zapobiegają występowaniu późnych, miejscowych powikłań w kończynie objętej zakrzepicą określanych mianem zespołu pozakrzepowego.

Zależnie od nasilenia zakrzepicy, sposobu udrażniania się lub nie żył w trakcie dalszego leczenia i od stopnia uszkodzenia zastawek żylnych objawy tego zespołu mogą nie występować wcale i pacjent nie odczuwa praktycznie żadnych skutków zakrzepicy. Objawy jednak mogą też być bardzo dokuczliwe. Początkowo są to jedynie obrzęk i uczucie ciężkości nasilające się pod koniec dnia, ale z czasem mogą dołączać się zmiany skórne - przebarwienia, łuszczenie, stwardnienie, prowadząc w końcu w skrajnych przypadkach do powstania owrzodzenia. Bardzo trudno jest jednoznacznie określić u kogo takie objawy wystąpią u kogo nie, ale wiadomo, że u większości chorych z zakrzepicą tzw. proksymalną sięgająca wyżej (do pachwiny) istnieje duże prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Aby temu zapobiec, wszystkim chorym zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch, przy czym wydaje się, że w większości przypadków podkolanówki są wystarczające i skuteczne, a mniej męczące dla chorego.

Istnieją badania, z których wynika, że stosowanie odpowiednio dobranych podkolanówek przez okres dwóch lat od zakrzepicy zmniejsza częstość występowania zespołu pozakrzepowego niemal o połowę - to naprawdę bardzo dużo, zważywszy, że zespół pozakrzepowy występuje u połowy chorych po zakrzepicy proksymalnej. Wiadomo również, że stosowanie pończoch uciskowych zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, przynajmniej u chorych leżących w szpitalu lub operowanych.

Czas noszenia podkolanówek w Pani przypadku - gdy zakrzepica była ograniczona do łydki tzw. zakrzepica dystalna, która rzadziej powoduje powstanie zespołu pozakrzepowego jest trudny do jednoznacznego określenia, jednak zważywszy, że jest to kolejny epizod zakrzepicy nie powinien być krótszy niż w zakrzepicy proksymalnej i skłaniałabym się raczej do jego wydłużania niż skracania, a przy decyzji o rezygnacji z dalszego stosowania kierowałabym się objawami klinicznymi (np. obrzękiem łydki) oraz wynikami badania ultrasonograficznego obejmującego ocenę stopnia uszkodzenia zastawek żylnych i obecności starych skrzeplin w żyłach łydki. Warto również zastanowić się z jakiej przyczyny wystąpił drugi epizod zakrzepicy. Może to być oczywiście spowodowane uprzednią zakrzepicą, niemniej warto to przeanalizować. Dwukrotny potwierdzony epizod zakrzepicy może stanowić wskazanie do przedłużonego leczenia, dlatego zalecałabym konsultację angiologiczną lub w poradni zaburzeń krzepnięcia krwi.

Data utworzenia: 02.08.2012
Jak długo należy nosić pończochę uciskową?Oceń:
(2.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Kloska
   2017-04-27 19:49
   Witam , od kilku miesięcy moja córka 15 letnia, choruje na zakrzepice ,wystąpił obrzęk łydki i na przy pachwinie ma jakieś zatory. Problem jest w tym ze mieszkamy na wyspach brytyjskich i tu lekarze to jakaś porażka bo nic konkretnego nic nam nie mówią i jedyne co robią to co 4 tygodnie robią pomiar krwi i dostosowują ilość gr. Warfarin. A od czasu kiedy byliśmy w szpitalu i miała tam robione wszystkie badania i przeswietlwnia to potem 4 miesiace nic a noga jak byla opuchmieta to dalej jest i co gorsze teraz wychodzą żylaki. Co mie jeszcze martwi to to ze kazali jej nosić pociechę uciskowa przez cały czas dzień, noc i to jest już troszkę podejrzane. Proszę o jakieś porady co mogę zrobić czy jedyne co można robić to tylko podawać jej leki na rozrzedzenie krwi i ta pończocha. Czy może jest coś jeszcze więcej. Do Polski jedziemy za 2 miesiące i zapewne wybierzemy się do jakiej kliniki.Ale co do tego czasu.?odpowiedz
  • Ireneusz Stopa
   2016-12-22 21:19
   Ile godzin dziennie nosić podkolanówki (1 stopień ucisku) w niewydolności żylnej obwodowej, poniżej stawu kolanowego? (brak żylaków żył powierzchownych, obecne tzw. pajączki). BMI >30kg/m2, w usg bez cech zakrzepicy i/lub zespołu pozakrzepowego, ujście ż odpiszczelowej wydolne).odpowiedz
  • Martyna
   2016-06-12 11:09
   Czy można nosić glany takie do kolana będąc po zakrzepicy ? Mam 17 lat najpierw miałam aktylize przez kostkę nic nie dało potem zabieg usunięcia zakrzepow przez pachwiny i nie wiem czy glany w takiej sytuacji szkodzą ? W tej chwili podobno jest wszystko Okej więc nie wiem nikt nic O tym nie mówił ? A i druga rzecz wiem ze nie powinnam palić , a co z e papierosem ? Jak on będzie wpływ al ? Zabiegi miałam w marcu tego roku .odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies