Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?Oceń:

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Odpowiedziała

dr n. med. Marzena Frołow
Zakład Angiologii CM UJ, Kraków

W świeżej zakrzepicy, która jest nie tylko chorobą kończyny, ale również chorobą ogólnoustrojową zasadniczo nie należy stosować fizjoterapii. Nie dotyczy to oczywiście prostych ćwiczeń ogólnosprawnościowych oraz mających na celu uruchamianie kończyny, przeciwdziałanie przykurczom i zanikom mięśniowym.

Na etapie przewlekłego leczenia zakrzepicy żylnej (tzw. profilaktyki wtórnej) w okresie od kilku tygodni po wystąpieniu objawów do kilku lat po niej nie wszystkie metody fizykoterapii można stosować, w szczególności na chorym obszarze.

W szczególności należy unikać bezpośredniego stosowania w obrębie chorej kończyny metod, takich jak ultradźwięki, soluks, okłady borowinowe, kąpiele, bicze wodne i masaże, zwłaszcza w gorącej wodzie, masaże ręczne itp. Metody te powodują miejscowy wzrost temperatury w tkankach oraz mogą się przyczyniać do powiększania obrzęku kończyny oraz rozkawałkowania skrzeplin.

W trakcie leczenia lekami przeciwkrzepliwymi z uwagi nie na zakrzepicę, ale na zwiększone ryzyko krwawień należy unikać metod wymagających nakłuć lub mogących bezpośrednio przyczynić się do powstawania krwawienia lub siniaków (akupunktura, diatermia krótkofalowa i pulsacyjna, TENS, ultradźwięki).

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania lasera w zakrzepicy i jej powikłań - obserwuje się pozytywny wpływ laseroterapii na szybkość gojenia owrzodzeń żylnych w przebiegu zespołu pozakrzepowego.

Data utworzenia: 08.02.2012
Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies