Żylakowatość miednicy mniejszej

Żylakowatość miednicy mniejszejOceń:

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 22 lata, byłam ostatnio u lekarza, który stwierdził, że mam żylakowatość miednicy małej - nie wiem, co to jest? Jak to wyleczyć? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedziała

dr n. med. Magdalena Celińska-Lowenhoff
specjalista chorób wewnętrznych i immunologii klinicznej
Oddział Kliniczny Kliniki Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Termin „żylakowatość miednicy mniejszej” odnosi się najczęściej do poszerzonych żył okołojajnikowych i przymacicznych. Może to prowadzić do zespołu przekrwienia biernego miednicy, którego etiologia jest podobna do choroby żylakowej kończyn dolnych. Nieprawidłowo działające zastawki w naczyniach żylnych prowadzą do cofania się i zastoju krwi, czyli do przekrwienia biernego i poszerzania się żył. U pewnego odsetka kobiet może ono stanowić przyczynę dolegliwości bólowych podbrzusza. Powikłanie to dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, które przebyły co najmniej 2 ciąże i porody.

Nie sprecyzowała Pani, czy nieprawidłowość ta powoduje jakieś objawy (np. bólowe), czy została stwierdzona „przypadkowo”, przy okazji wykonywania badania ultrasonograficznego z innych wskazań (zakładam, że rozpoznanie ustalono na podstawie wyniku badania USG).

Jeżeli istnieją wskazania do leczenia, to najczęściej zaleca się metodę mało inwazyjną, czyli embolizację żylaków. Polega to na wprowadzeniu przez małe nacięcie na skórze cewnika do nieprawidłowej żyły i jej zamknięciu poprzez embolizację, czyli wykrzepienie. Metoda ta jest dość skuteczna i stosunkowo bezpieczna, przeprowadzana najczęściej przez lekarzy naczyniowych: chirurgów naczyniowych, radiologów interwencyjnych, ewentualnie angiologów.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku żylaków kończyn dolnych, żylakowatość miednicy mniejszej może nawracać (np. po kolejnej ciąży) i konieczne bywa ponowne wykonanie zabiegu.

Data utworzenia: 17.11.2014
Żylakowatość miednicy mniejszejOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies