28 stycznia 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Zakrzepica - Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom
medycyna praktyczna dla pacjentów

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Poleć:
Udostępnij:
08.02.2012

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Odpowiedziała

dr n. med. Marzena Frołow
Zakład Angiologii CM UJ, Kraków

W świeżej zakrzepicy, która jest nie tylko chorobą kończyny, ale również chorobą ogólnoustrojową zasadniczo nie należy stosować fizjoterapii. Nie dotyczy to oczywiście prostych ćwiczeń ogólnosprawnościowych oraz mających na celu uruchamianie kończyny, przeciwdziałanie przykurczom i zanikom mięśniowym.

Na etapie przewlekłego leczenia zakrzepicy żylnej (tzw. profilaktyki wtórnej) w okresie od kilku tygodni po wystąpieniu objawów do kilku lat po niej nie wszystkie metody fizykoterapii można stosować, w szczególności na chorym obszarze.

W szczególności należy unikać bezpośredniego stosowania w obrębie chorej kończyny metod, takich jak ultradźwięki, soluks, okłady borowinowe, kąpiele, bicze wodne i masaże, zwłaszcza w gorącej wodzie, masaże ręczne itp. Metody te powodują miejscowy wzrost temperatury w tkankach oraz mogą się przyczyniać do powiększania obrzęku kończyny oraz rozkawałkowania skrzeplin.

W trakcie leczenia lekami przeciwkrzepliwymi z uwagi nie na zakrzepicę, ale na zwiększone ryzyko krwawień należy unikać metod wymagających nakłuć lub mogących bezpośrednio przyczynić się do powstawania krwawienia lub siniaków (akupunktura, diatermia krótkofalowa i pulsacyjna, TENS, ultradźwięki).

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania lasera w zakrzepicy i jej powikłań - obserwuje się pozytywny wpływ laseroterapii na szybkość gojenia owrzodzeń żylnych w przebiegu zespołu pozakrzepowego.

Poleć:
Udostępnij:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Wybór metody usunięcia żylaków
    Proszę o informacje, ile razy można usuwać żylaki na jednej nodze. Miałam już operację tradycyjną, skleroterapię, teraz znowu pojawił się problem niewydolności żylnej.
  • Przyjmowanie warfaryny a wskaźnik INR
    Postanowiłem zasięgnąć u was porady i informacji na temat przyjmowanego przeze mnie leku o nazwie Warfin.

Gdzie się leczyć

Lekarz specjalista
Angiolog
Szukaj
Szpitale, przychodnie, gabinety
Angiologia
Szukaj

Zadaj pytanie ekspertowi:

Lekarze komentują