31 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Zakrzepica - Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom
medycyna praktyczna dla pacjentów

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Poleć:
Udostępnij:
08.02.2012

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy po wyleczeniu zakrzepicy żył można zastosować fizykoterapię?

Odpowiedziała

dr n. med. Marzena Frołow
Zakład Angiologii CM UJ, Kraków

W świeżej zakrzepicy, która jest nie tylko chorobą kończyny, ale również chorobą ogólnoustrojową zasadniczo nie należy stosować fizjoterapii. Nie dotyczy to oczywiście prostych ćwiczeń ogólnosprawnościowych oraz mających na celu uruchamianie kończyny, przeciwdziałanie przykurczom i zanikom mięśniowym.

Na etapie przewlekłego leczenia zakrzepicy żylnej (tzw. profilaktyki wtórnej) w okresie od kilku tygodni po wystąpieniu objawów do kilku lat po niej nie wszystkie metody fizykoterapii można stosować, w szczególności na chorym obszarze.

W szczególności należy unikać bezpośredniego stosowania w obrębie chorej kończyny metod, takich jak ultradźwięki, soluks, okłady borowinowe, kąpiele, bicze wodne i masaże, zwłaszcza w gorącej wodzie, masaże ręczne itp. Metody te powodują miejscowy wzrost temperatury w tkankach oraz mogą się przyczyniać do powiększania obrzęku kończyny oraz rozkawałkowania skrzeplin.

W trakcie leczenia lekami przeciwkrzepliwymi z uwagi nie na zakrzepicę, ale na zwiększone ryzyko krwawień należy unikać metod wymagających nakłuć lub mogących bezpośrednio przyczynić się do powstawania krwawienia lub siniaków (akupunktura, diatermia krótkofalowa i pulsacyjna, TENS, ultradźwięki).

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania lasera w zakrzepicy i jej powikłań - obserwuje się pozytywny wpływ laseroterapii na szybkość gojenia owrzodzeń żylnych w przebiegu zespołu pozakrzepowego.

Poleć:
Udostępnij:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Grudki i siniaki po skleroterapii
    Jestem po skleroterapii piankowej, po 5 zastrzykach. Na żyle powstały bolące grudki. Nad kolanem i na mięśniu pod kolanem są duże siniaki. Czy to jest groźne? Czy się wchłonie?
  • Dieta w profilaktyce występowania żylaków
    Jaka dieta jest najlepsza w profilaktyce występowania żylaków? Czy jakichś konkretnych grup produktów powinno się unikać lub sporadycznie spożywać? Czy to prawda, że produkty nabiałowe wpływają na częstsze występowanie żylaków?

Gdzie się leczyć

Lekarz specjalista
Angiolog
Szukaj
Szpitale, przychodnie, gabinety
Angiologia
Szukaj

Zadaj pytanie ekspertowi:

Lekarze komentują