×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy są jakieś przeciwwskazania do zrobienia tatuażu podczas leczenia Warfinem?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem po przebytej zakrzepicy żył głębokich prawej nogi (minęło 2 lata). Natomiast w lipcu wbił mi się gwóźdź w lewą nogę i doznałem ropowicy. Leżałem 6 dni w szpitalu (miałem zabieg oczyszczający ranę). Natomiast po dwóch miesiącach pojawiła się zakrzepica żył głębokich w lewej nodze (nie wiem, może była spowodowana urazem spowodowanym wbiciem się gwoździa).
Trafiłem do szpitala i stwierdzono u mnie także zatorowość płucną. Po 3 tygodniach leczenia i ustabilizowaniu objawów choroby (gorączka, ból w nodze) oraz dobranie odpowiedniej dawki Warfinu do poziomu pomiędzy 2 a 3 wyszedłem ze szpitala. Co tydzień kontroluję INR, aby był w normie. Moje pytanie brzmi: czy po takiej przygodzie z obiema nogami i na dodatek zatorowości płucnej mogę zrobić sobie tatuaż? Dodam tylko, że mam 30 lat. Są jakieś przeciwwskazania przy leczeniu Warfinem do zrobienia tatuażu?

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Wykonanie tatuażu nie jest zabiegiem związanym z dużym ryzykiem krwawienia, nie ma jednoznacznych wytycznych, zalecających odstawienie Warfinu i innych doustnych antykoagulantów przed wykonaniem tatuażu. Niemniej warto wiedzieć, że jeśli w trakcie wykonywania tatuażu dojdzie do krwawienia, a biorąc Warfin ma Pan zwiększone ryzyko takiego krwawienia, to pomimo że nie będzie to groźny dla życia epizod, to może spowodować rozlanie się tuszu używanego do tatuażu i w konsekwencji wygląd tatuażu może odbiegać od zamierzonego.

Wiele studiów tatuaży nie zaleca spożywania alkoholu w dniu wykonywania tatuażu z uwagi na fakt, ze alkohol rozszerza naczynia w skórze i nasila krwawienie w trakcie wykonywania tatuażu, Warfin jest stosunkowo rzadko stosowanym lekiem u osób będących potencjalnymi klientami studiów tatuaży, stąd zaleceń nie ma.

W Pana przypadku problem nie jest prosty. Wymaga Pan przewlekłego (do końca życia) stosowania leków przeciwkrzepliwych, jest pan po 2 epizodach zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, zaprzestanie stosowania leczenia przeciwkrzepliwego grozi nawrotem zakrzepicy i zatorowości płucnej, a to choroby zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli zdecyduje się Pan na tatuaż, powinien Pan zgłosić się do lekarza z prośbą o zmianę leczenia na heparynę drobnocząsteczkową, lekarz wyjaśni Panu jak dokonać takiej zmiany, a następnie po wykonaniu tatuażu wyjaśni, jak wrócić do leczenia Warfinem. Należy jednak pamiętać, że zawsze taka zmiana leczenia przeciwkrzepliwego obarczona jest pewnym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy i powinna być dokonywana głównie z przyczyn zdrowotnych (np. konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego).

Zobacz w bazie leków:

Warfaryna »

27.03.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Ostre niedokrwienie kończyny górnej
  • Sposoby leczenia zakrzepicy żył głębokich
  • Ostre niedokrwienie kończyn dolnych
  • Zatorowość płucna
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta